Orfeus

overview image

Počítačový model-návod:  orfeus.mpd  11 KB, LDraw dokument
Neoficiální díl-kamera:  kamera_dat.zip  20 KB, zip archiv
Návod ke stažení:  orfeus.zip  183 KB, html v zip archivu

Soubor kamera_dat.zip rozbalte do adresáře Ldraw/Models. Více se dočtete ve článku K čemu je počítačový model.

Orpheus je robot postavený v Laboratoři teleprezence a robotiky VUT v Brně. Byl vyvinut k vyhledávání osob v místech postižených katastrofami - zřícených budovách atp., takže volba jména byla více než případná. Orfeus, syn Apollónův, starořecký hrdina, největší pěvec a hudebník z antických mýtů, se proslavil svou cestou do podsvětí, aby z něj odvedl svou ženu Eurydiku.

Proč je Orpheus-robot tak slavný? V červenci 2003 vyhrál ve své kategorii "mistrovství světa robotů" - Robocup v italské Padově. Na serveru www.robotika.cz je o tom hezký článek. O samotném robotu se více informací dozvíte tady.

Když jsem Orphea uviděl, posedlo mě po dlouhé době nadšení. To bych zvládnul postavit i já! Kvádr z Lega snad nebude takový problém udělat.. ;). To, co tu vidíte, je výsledek mého snažení. Nakonec si moc podobný není - jsem limitován velikostí motorků a kamery, ale i tak se mi líbí. A to hlavní - jezdit s ním byla skutečně paráda. Až zjistím proč mi nefunguje Movie Maker, pošlu i nějaký film.

Robot patří - stejně jako jeho velký bratr - do kategorie "teleoperátory". Jedná se tedy o dálkově řízený prostředek, který onboard nenese žádnou inteligenci (nebo velmi malou). Zatímco skutečný Orpheus je ovládán bezdrátově, náš jezdil po kabelech řízen ovladačem z 8094 - Technic Control centre. O obraz se starala LEGO PC CAM z Vision Commandu. Stejně ale poslouží jakákoliv jiná kamera - potřebujete jen dostat obraz na nějaký displej.

Poznámku o mém vztahu k webdesignu už asi znáte: subject is matter, not design.


disclaimer www.sweb.cz/seifrob