24.6.2004

Jak na neoficiální díly

Neoficiální díly jsou L-CAD součástky, které (ještě) neprošly certifikací a nejsou zařazeny do oficiální distribuce balíku knihovny LDraw. Kdy je potřebujete:


neoficiální díl - LEGO PC Cam

Takhle to dělám já:

Řekněme, že stavím model v MLCadu a chybí mi třeba součástka, kterou vidíte na brázku. Je to LEGO PC Cam ze stavebnice 1349 - Movie Maker set a nebo 9731 - Vision command system. Jakmile vím, ze které stavebnice díl je, mám vyhráno.

Spustím Internet a najedu na stránku www.peeron.com. Do vyhledávacího pole zadám název (anglický) nebo číslo stavebnice a kliknu na tlačítko "Search". (Podívejte se na obrázek.) Buď se objeví již přímo inventorář stavebnice, nebo seznam výsledků hledání.


vyhledávací pole katalogu Peeron

kliknutím zobrazíte obrázky

Otevřu inventorář stavebnice, nechám si zobrazit obrázky pomocí menu "Show Pictures" v pravém horním rohu stránky. Pak najdu součástku, kterou potřebuji. Podívám se na její číslo a jméno, raději si ho někam poznamenám a otevřu stránky Parts trackeru na serveru Ldraw.org.


Peeron zobrazuje číslo a popis (název) součástky

vyhledávací pole služby Parts tracker

Teď nastávají dvě možnosti. Buď má můj hledaný díl číslo - třeba jako ta kostka nad kamerou (30181), nebo má divný kód jako ta kamera (x86px1). Pokud má číslo, prostě ho zadám do vyhledávacího políčka Parts Trackeru a stisknu GO. Když tohle nezabere, kliknu na menu PT Tools a vyberu položku "File Scan" - vyhledávání v souborech.


Parts Tracker - vyhledávání podle jména
Zkusím zadat jméno součástky nebo jeho kus. V seznamu výsledků hledám - klikám na odkaz Details (detaily) tak dlouho, až najdu to, co chci - tedy stránku s hledanou součástkou. Když ji nenajdu ani takhle, zkusím poslední zoufalý krok - na stránce Parts Trackeru kliknu na odkaz "Parts list" a zkusím součástku najít ručně.

Mám-li úspěch, skončím s takovouhle stránkou:


úspěšné vyhledávání = download dílu + seznam potřebných subfiles

Kliknutím na odkaz "Download" si ji uložím na disk (z menu zvolte položku "Uložit". Pokud to nejde, zkuste na odkazu kliknout pravým tlačítkem myši a z menu vybrat "Uložit cíl jako..."

POZOR! JEŠTĚ NEMÁME HOTOVO!

Některé součástky se skládají z více dílů - takzvaných subparts nebo subfiles. Ty si musíte stáhnout taky!! (klikněte na .DAT soubory na stránce - řiďte se návodnou kresbou.)


adresář LDraw/models...

Kam s nimi?

Součástky máte staženy na svém disku a chtěli byste je začít používat. Musíte je umístit někam do adresáře LDraw. Jenže kam?

V žádném případě nedoporučuji dávat je k ostatním součástkám (do adresáře LDraw/Parts)!! Oficiální a neoficiální součástky by se neměly míchat!


...a jeho obsah v MLCadu

Podle mě je nejvhodnější uložit je do adresáře LDraw/Models. Tento adresář původně sloužil k ukládání modelů, ale většina z vás tam asi má jen dva .ldr soubory (pyramid.ldr a car.ldr) a spoustu .txt souborů s informacemi o aktualizacích databáze součástek.

Já jsem všechno z tohoto adresáře vymazal (svoje modely ukládám jinam), vytvořil jsem v něm adresář S (pro ty subparts) a subfiles nakopíroval do Ldraw/Models/S a neoficiální díly do Ldraw/Models.

Když teď spustím MLCad, objeví se mi neoficiální díly ve stromu součástek ve větvi "Models", takže jsou při ruce. Dojde-li někdy k nějaké změně, nemusím pracně hledat neoficiální součástky, protože jsou vždy pohromadě.

Robert Seifert


disclaimer www.sweb.cz/seifrob