Doplňování knihovny součástek

Předpokládejme, že pracujete s LDraw-based CAD programem nebo jinak využíváte knihovnu LDraw součástek.

Proč updatovat?

Počet součástek neustále roste. Zhruba každý půlrok se na www.ldraw.org objeví tzv. update - aktualizace knihovny součástek. Tyto balíčky byste si měli pravidelně instalovat. Jinak se může stát, že si nebudete moci novější modely prohlédnout.

Jak updatovat?

Obsah balíčků se musí překopírovat do adresářů /LDRAW/PARTS/ (součástky) a /LDRAW/PARTS/S (subsoučástky). Většinou se to děje téměř automaticky.

1. instalace balíčku

2. Obnova databáze

Obnovením databáze přinutíme LDraw, aby zaregistroval nové součástky. Existují dva způsoby:

a) mklist.exe

b) MLCad

Tip

Pokud nechcete přemýšlet, který update jste nainstalovali naposledy, můžete si stáhnout vždy pouze soubor complete.exe, což je, jak již název napovídá, kompletní knihovna součástek.

Neoficiální díly

Vedle oficiálních součástek - dílů otestovaných, schválených a distribuovaných členy organizace LDraw ve výše uvedených update balíčcích - existují i neoficiální součástky. Ty se dají stáhnout také ze stránek LDraw a nainstalovat výše uvedeným způsobem.

Přesto, že se s neoficiálními díly dá nakládat stejně jako s oficiálními, doporučují se následující techniky:

  1. Nemíchejte oficiální a neoficiální díly! Rozbalte neoficiální součástky raději do adresáře /Ldraw/Models/. Později (až vyjdou oficiální verze) se jich snáze zbavíte.
  2. Chcete-li je použít v modelu, který pak budete publikovat, vkládejte je raději jako submodel .mpd dokumentu. Tak máte jistotu, že se váš model správně zobrazí i lidem, kteří daný díl nemají nainstalován.

O neoficiálních dílech jsem napsal samostatný článek

Co dále?


disclaimer www.sweb.cz/seifrob